Jak ominąć cenzurę internetu w Chinach

Cenzura Internetu w Chinach

Wszyscy wiemy, czym jest Wielki Chiński Mur. Jeden z najbardziej znanych chińskich zabytków na świecie. Natomiast, czy zdajemy sobie sprawę czym jest Chińskim Mur Ogniowy? Jest to potoczna nazwa projektu Złota Tarcza, który realizowany jest przez rząd chiński od 1998 roku. Ma na celu wprowadzenie kontroli, cenzury i monitoringu ruchu w internecie na obszarze ChRL. System blokuje lub ogranicza dostęp do zawartości wielu sieci poprzez nieprzepuszczanie adresów IP oraz stosowanie tradycyjnych zapór sieciowych, adresów proxy oraz blokowaniu portów. Co to oznacza w praktyce?

Warto wiedzieć, że z projektu Złota Tarcza wyłączony jest HongKong i Makau.

Jakie strony blokowane są w Chinach?

Chiński firewall polega przede wszystkim na tym, że blokuje wyniki wyszukiwarek. Wszystkie treści, które rząd uznaje za niewygodne i mogące uderzać w bezpieczeństwo kraju są blokowane. W Chinach ograniczane są wszelkie treści związane z demokracją, prawami człowieka, antykomunizmem, Tajwanem czy wydarzeniami politycznymi, które miały miejsce w Chinach. Ponadto, dostawcy internetu zatrudniają osoby, które usuwają z sieci komentarze użytkowników, które zawierają treści niezgode z prawem.

W Chinach nie będziesz miał dostępu do:

  • Google,
  • Social Media takich jak: Instagram, Facebook, Youtube, Twitter, Whatsapp, czy Pinterest,
  • Zachodnich serwisów informacyjnych: New York Times, BBC, Wall Street Journal,
  • Tak zwanych stron file-sharing, czyli Dropbox, GitHub, Scribd,
  • A także serwisów takich jak: Wikileaks, czy Amnesty International.

Czym jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna, czyli w skrócie VPN to obecnie najpopularniejszy sposób do obejścia cenzury w Chinach. Jest to usługa, która umożliwia połączenie się z innym, dowolnym serwerem na świecie. Treści, które wyszukujesz przy użyciu tej usługi są niewidoczne dla chińskich dostawców internetu, więc nie są przez nich blokowane. Jedyne co jest widoczne to tylko to, że korzystasz z usług VPN. Obsługa VPN nie jest skomplikowana. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby zainstalować usługę jeszcze przed podróżą do Chin. Będąc na ternie ChRL nie będziemy mieć możliwości, aby pobrać VPN.

Najlepszy działający VPN w Chinach

ExpressVPN

Na rynku dostępnych jest wiele różnych aplikacji VPN, zarówno tych darmowych jak i płatnych. Jednak, tym darmowym bardzo rzadko udaje się przebić przez chińską cenzurę.

Dodatkowo, niedawno rząd chiński wprowadził politykę, która ma na celu blokowanie usług jakie zapewnia VPN. Wiele aplikacji VPN nie radzi sobie z nowymi obostrzeniami nałożonymi na chiński internet.

Dlatego, polecamy wypróbowany przez nas ExpressVPN, który działa na platformach takich jak Windows, MacOS, Android, Linux i iOS. Ma serwery na całym świecie, również te w pobliżu Chin (Japonia, Korea Południowa), z którymi można szybciej się połączyć. Zapewnia nieograniczoną prędkość. Można wykupić go na miesiąc, 6 miesięcy, bądź rok. Wszystkie te plany podlegają 100% gwarancji zwrotu pieniędzy w ciągu pierwszych 30 dni korzystania z usługi. ExpressVPN można używać jednocześnie na 3 urządzeniach.